III niedziela zwykła, rok C 27 stycznia 2013

O czytaniu Biblii
Liturgię Słowa III Niedzieli Zwykłej rozpoczyna opis uroczystego czytania Prawa, pierwszego publicznego czytania Pisma po powrocie Izraela z wygnania babilońskiego. Powróciwszy z niewoli Izraelici zabrali się do odbudowania świątyni. Pracował cały lud: 2gi rozdział Księgi Nechemiasza starannie wymienia imiona rzemieślników, którzy budowali mury, bramy, baszty. Odbudowa świątyni była dziełem ważnym dla tożsamości narodowej Izraela, a także symbolicznym dla ich wiary: oto znów są ludem, który w wolności oddaje cześć Bogu.
Posłuszni nawoływaniu proroków nawrócili się do Boga, który darował im wolność by Mu służyli. I w tym ludzie każdy jest ważny, każdy ma swoją rolę i swój wkład w budowanie świątyni. Ten wkład został doceniony i uznany przez społeczność: imiona budowniczych zostały zapisane w Księdze. Podobnie jak imiona tych, którzy stali po prawej i lewej stronie kapłana Ezdrasza, gdy czytał Prawo. Być może jest to znak tego, że Lud Boży odnalazł swoją tożsamość w służbie Bogu - to nie król, nawyższy kapłan czy prorok są odpowiedzialni za "Boże sprawy", ale cały lud jest wezwany do świętości, cały lud jest ludem Bożym, a każdy członek ludu jest dziedzicem i stróżem Przymierza.
Z tą myślą koresponduje przesłanie 2go czytania, w którym św. Paweł porównuje Kościół do ciała z jego poszczególnymi członkami: jak każdy członek potrzebny jest w ciele, tak każdy człowiek ma swoje miejsce w Kościele:
Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem. ... Ciało bowiem to nie jeden członek, lecz liczne członki. ... Wy przeto jesteście Ciałem Chrystusa i poszczególnymi członkami. (1 Kor 12, 12-30)
Wróćmy jednak do pierwszego czytania. Cały lud zgromadził się, by słuchać czytania  - "wszyscy ..., którzy byli zdolni słuchać":
Zgromadził się cały lud ... i domagali się od pisarza Ezdrasza, by przyniósł księgę Prawa. Kapłan Ezdrasz przyniósł Prawo przed zgromadzenie, ... i czytał  ... a uszy całego ludu były zwrócone ku księdze Prawa. (Ne 8, 1-10)
Opis czytania Prawa jest tłem dla wydarzenia, o którym czytamy w Ewangelii: 
Jezus ... udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę natrafił na miejsce, gdzie było napisane: Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie ... Zwinąwszy księgę oddał słudze i usiadł, a oczy wszytskich były w Nim utkwione. (Łk 1, 1-4. 4, 14-21)
To bardzo znamienne: Chrystus Pan rozpoczyna swoją misję od czytania Słowa Bożego. Czytając o misji tego, na którym spoczywa Duch Pański, Jezus rozpoznaje swoją misję: "Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli". Jezus, będąc Człowiekiem, pokazuje nam jak słuchać Boga, który mówi do nas w swoim Słowie, w Kiędze Słowa. Jak ważne jest czytanie Słowa w naszym życiu! To Słowo jest dane ludowi Bożemu, Kościołowi, ale też jest dane każdemu z nas osobiście. Bóg mówi do Kościoła, ale też mówi do każdego z nas! I od każdego z nas chce usłyszeć "Amen"; w tym miejscu i z tymi zadaniami, jakie każdy z nas wykonuje "dla dobra Ciała Chrystusowego". Bo chociaż należymy do ogromnej wspólnoty Kościoła i czasem stojąc w tłumie możemy się poczuć "niezauważeni", to każdy wierny w tej wspólnocie jest jedyny i niezastąpiony; każdy sam odpowiedzialny za słuchanie Słowa i wprowdzanie go w życie.