VI Niedziela Zwykła, rok A

Tajemnica Mądrości
Liturgia dzisiejszej niedzieli daje nam obszerny fragment 5 rozdziału Ewangelii wg św. Mateusza, który następuje zaraz po błogosławieństwach. Jezus przywołuje w nim kolejne przykazania i wyjaśnia ich głęboki sens oraz uczy jak je zachowywyać. Ponieważ czytanie nie zatrzymuje sie na jednym, konkretnym przykazaniu, ale prowadzi nas przez wszystkie, zobaczmy co wspólnego jest we wszystkich tych przykładach: 
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj... A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już w swoim sercu dopuścił się cudzołóstwa. Słyszeliście, że powiedziano: Nie będziesz fałszywie przysięgał... A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie... Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. (Mt 5, 17-37)
Zauważmy ten wzór: Słyszeliście, że powiedziano przodkom... oraz A Ja wam powiadam. To brzmi jak coś nowego, jak zmiania, podczas gdy dopiero co słyszliśmy z ust Pana, że nawet najmniejsza literka nie zostanie zmieniona w Prawie, aż się wszystko wypełni. I nie ma w tym sprzeczności: Jezus nie zmienia przykazań, ale pogłębia ich znaczenie. Jezus wymaga od swoich uczniów więcej: 
Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. 
Pan wzywa nie tylko do zachowywania przykazań, ale do głębokiego ich rozumienia; nie do zachowywania Prawa jak przepisu: odtąd - dotąd, ale do pojęcia i przyjęcia treści Prawa. Przez całą historię zbawienia Bóg objawiał się człowiekowi jakby dając sie poznać stopniowo i powoli. Na pewnym etapie tej relacji Boga i człowieka Prawo odgrywało ważną rolę wychowawcy. Później jednak uczniowie Jezusa zostali zaproszeni do czegoś więcej - do poznania Boga objawiającego swoją mądrość w przepisach Prawa. Jezus uczył jak dostrzec nieskończoną dobroć, miłość, sprawiedliwość Boga odzwierciedloną w Prawie, a nie zatrzymywać sie na literalnie pojętej i drobiazgowo opisanej treści Prawa. Duch, który został nam dany, uzdalnia nas do rozpoznania Boga w przepisach Prawa:  
Głosimy głosimy tajemnicę mądrości, mądrość ukrytą... Nam zaś objawił to Bóg przez Ducha. (1 Kor 2, 6-10)
Rozumienie przykazań na przestrzeni historii ludzkościrozwija się i pogłębia. Jedno się nie zmienia - to nasza możliwość wyboru. 
Jeżeli zechcesz... Położył przed tobą ogień i wodę, co zechcesz, po to wyciągniesz rękę. Przed ludźmi życie i śmierć, co ci się podoba, to będzie ci dane. (Syr 15, 15-20)
Kiedyś młodzież zapytała swoją katechetkę, co zrobić w takiej a takiej sytuacji, co wybrać... jeden za drugim padały kolejne dylematy młodych. Doświadczona katechetka, nie wdając się w długie dyskusje, podała młodzieży jedną zasadę: zawsze wybierz to, co dla ciebie trudniejsze. To prosta zasada, i jak wiele ma zastosowań. Możemy wybrać. Możemy stale wybierać. To jest nasza codzienna droga do świętości.