III Niedziela Wielkanocna, rok C

Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi
Dzisiejsze czytania rozpoczyna opis odważnego wystąpienia Apostołów wobec Sanhedrynu: 
Arcykapłan zapytał apostołów: Zakazaliśmy wam surowo, abyście nie nauczali w to imię, a oto napełniliście Jerozolimę waszą nauką? ... Odpowiedział Piotr i apostołowie: Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi. (Dz 5, 27b-32. 40b-41)
To stwierdzenie Apostołów wraca do nas wielorakim echem w różnych sytuacjach życia:
1). Bywa przytaczane w sytuacji konfliktu moralnego wobec nieetycznych nakazów władzy. 
Biblia wielokrotnie ukazuje Boga jako Króla, a niebo przyrównuje do dworu zebranego wokół tronu:
Siedzącemu na tronie i Barankowi błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc na wieki wieków. (Ap 5, 11-14)
Byłoby jednak wielkim nadużyciem odwoływanie się do Biblii (np. zdań: "Każdy niechaj będzie poddany władzom" oraz "wszelka władza pochodzi od Boga" - Rz 13, 1-2) w celu uznania absolutnej władzy człowieka nad człowiekiem. 
  • Jeżeli władza pochodzi od Boga, to władzy nie można używać przeciwko Bogu […]. Gdyby władza nakazywała coś, co jest niezgodne z prawem przyrodzonym, z prawem Bożym, co jest niezgodne z posłannictwem, charakterem i prawami osoby ludzkiej, to takie nakazy w sumieniu nie obowiązują. - Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi. (Stefan Kardynał Wyszyński, Homo politicus /1974; source)
2). Ewangelia pokazuje jeszcze inną sytuację, kiedy zasada "trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi" przedkłada wiarę i zaufanie Bogu nad czysto racjonalną ocenę sytuacji
Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, Natanael, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni... Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie złowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. ... Rzekł do nich: Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie. (J 21, 1-19)
Polecenie Jezusa nie było racjonalne. A jednak uczniowie zarzucili sieci... i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. W relacji do Boga ufna, dziecięco prosta wiara zwycięża nad logicznymi spekulacjami, wyważonymi/poprawnymi decyzjami, nauką płynącą z doświadczenia. 
Bóg patrzy inaczej. Nie ocenia wiedzy, przygotowania, możliwości; gdyby takie było kryterium, pewnie nie Piotr byłby Pasterzem Kościoła. Jezus pyta o miłość:
Jezus rzekł do Szymona Piotra: Szymonie synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci? Odpowiedział Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego: Paś baranki moje. (J 21, 1-19)