VI Niedziela Wielkanocna B

Znak wyróżniający chrześcijan
Po swoim zmartwychwstaniu Jezus objawiał się swoim uczniom, rozmawiał z nimi, przychodził do nich. Spotykał się ze swoimi uczniami jak z przyjaciółmi - pozwalał się dotknąć, jadł razem. "Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego." (J 15, 9-17Jak największy skarb powierzył im, swoim przyjaciołom, nowe przykazanie: "To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali". O tym też pisze św. Jan: "Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością" (1 J 4, 7-10).

I odwrotnie: "Gdzie miłość wzajemna i dobroć tam znajdziesz Boga żywego" - jak śpiewamy. I to jest prawda. Tam gdzie jest miłość i dobroć - jest Bóg. Zauważmy, że to przykazanie znosi starotestamentowe podziały: nie tylko jeden naród ma prawo szczycić się Bożą obecnością, ale każdy, kto zachowuje przykazanie miłości: "Jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję". Podkreśla to mowa św. Piotra: "Przekonuję się, że Bóg naprawdę nie ma względu na osoby. Ale w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie" (Dz 10, 25-26. 34-35. 44-48).
***
Zaproszenie do modlitwy osobistej
Rozważmy jedno zdanie z dzisiejszej Ewangelii:
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili i by owoc wasz trwał, aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go prosicie w imię moje. (J15, 16)
W naszych rozważaniach podążamy za wskazówkami z marginaliów - odnośników do innych wersetów biblijnych, zapisanych na marginesie naszego tekstu (marginalia pochodzą z Biblii Jerozolimskiej). 


Schemat skrutacji fragmentu dzisiejszej Ewangelii znajdziesz też tutaj. To jest jednak tylko pomoc - przygotowanie do modlitwy. Pozwól się poprowadzić Słowu - zatrzymując się przy kolejnych fragmentach Słowa Bożego zapisz na marginesie tej kartki swoje uwagi, myśli, spostrzeżenia, pytania... 

***
Co porusza moje serce? Co Bóg mówi mi w swoim słowie?