III Niedziela Wielkiego Postu B

Sanktuarium sumienia
W Ewangelii (J 2, 13-25) spotykamy Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej, kiedy znalazłszy "tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie oraz siedzących za stołami bankierów" w świątyni, sporządził bicz ze sznurków i ich z tej świątyni powyrzucał. 
Najpierw zauważamy, że Jezus był naprawdę wzburzony. Jego zachowanie dalekie jest od statecznego spokoju Nauczyciela, cierpliwości Mistrza i współczucia Uzdrowiciela. I to pokazuje, że Jezus Chrystus, Syn Boży, stał się realnym Człowiekiem, bardzo konkretnym i zdecydowanym. I tacy są Jego uczniowie - konkretni, chodzący mocno po ziemi, zajmujący jasne stanowisko wobec tego, co widzą...
Odkrywając treść Pisma świętego warto posłużyć się trzema pytaniami: 1. Co Jezus mówił do swoich słuchaczy wtedy, gdy wydarzenie miało miejsce? 2. Do czego ta Ewangelia wzywa cały Kościół? 3. Co Bóg mówi do mnie w tym Słowie? 
O ile odpowiedź na dwa pierwsze pytania wydaje się oczywista, to niekoniecznie od razu znamy odpowiedź na trzecie. Bo kiedyż to targowaliśmy się w świątyni?
Pozwólmy się poprowadzić Słowu Bożemu. Fragment dzisiejszy kończy takie zdanie: "Jezus ... dobrze wszystkich znał i nie potrzebował niczyjego świadectwa o człowieku. Sam bowiem wiedział, co się kryje w człowieku". Bóg zna prawdę o nas! Czy my ją znamy?
Jest w każdym z nas "najtajniejszy ośrodek i sanktuarium człowieka, gdzie przebywa on sam z Bogiem, którego głos w jego wnętrzu rozbrzmiewa" - jest to SUMIENIE (definicja za KDK, 16). Miejsce poznania prawdy - o Bogu i o sobie, o-sobie-w-relacji do Boga. Wyrzucając przekupniów ze świątyni Jezus mówi mi coś o moim sumieniu! Bóg troszczy się o moje sumienie i chce, bym i ja się troszczył! Bóg jest Bogiem zazdrosnym (Wj  34,14; Pwt 4,24; Joz 24, 19 i in). Nie możemy "zagracać" sanktuarium naszego spotkania z Bogiem - naszego sumienia! 
Spoczywa tez na nas troska o dobre kształtowanie sumienia. Szkołą, którą dał nam sam Bóg, są Jego Przykazania - 10 Słów, Dekalog, które ofiarował swojemu ludowi zawierając z nim przymierze na Górze Synaj (Wj 20 1-17):

10 przykazań
"Ja jestem Pan, twój Bóg, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
  1. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie.
  2. Nie będziesz wzywał imienia Boga twego, Pana, do czczych rzeczy.
  3. Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. 
  4. Czcij ojca twego i matkę twoją.
  5. Nie będziesz zabijał.
  6. Nie będziesz cudzołożył.
  7. Nie będziesz kradł.
  8. Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.
  9. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego
  10. Nie będziesz pożądał żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego."

Sumienie wychowane w szkole 10 przykazań jest otwarte na dobro, nazywa po imieniu zło i go unika nie osądzając nikogo. Jest też coraz sprawniejsze w wybieraniu prawdziwego dobra, wie, gdzie czyhają zasadzki nieprzyjaciela, ma w ręku broń przeciw nieprzyjacielowi - po prostu odwołuje się do Dekalogu. 
Takie sumienie prowadzi człowieka tak, by mógł rozpoznać Boga - prowadzi do spotkania z Jezusem. Pokazuje, co jest naprawdę ważne i pozwala uniknąć próżnych dociekań - upatrywania znaków albo opierania się na mądrości rozumu ludzkiego - a zwraca nas do Jezusa, naszego Zbawiciela: "Gdy Żydzi żądają znaków, a Grecy szukają mądrości, my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan, dla tych zaś, którzy są powołani, tak spośród Żydów, jak i spośród Greków, Chrystusem, mocą i mądrością Bożą" (1 Kor 1, 22-25).

***

Największy skarb to czyste sumienie
Bo tego ludziom nikt zabrać nie może
Ono cenniejsze niż drogie kamienie
Jego nagrodą – Królestwo Boże.
Na nic bogactwo, na nic przepych złoty
Gdy w sercu nie ma spokoju i cnoty...