III Niedziela Wielkiego Postu C, 3 marca 2013

Dla naszego nawrócenia
"Czyż myślicie, że ci byli większymi grzesznikami niż inni, że to ucierpieli?" Tak szybko, łatwo, pewnie też nieświadomie, przychodzi nam myśl by porównać się z innymi. W tym porównaniu wypadamy lepiej niż inni (jak w cytowanym pytaniu - "oni" byli większymi grzesznikami) lub gorzej niż inni - na skutek naszych komplesków lub życiowych porażek które nosimy w pamięci. Tymczasem porównywanie się nie ma żadnych podstaw: wszyscy jesteśmy braćmi stworzonymi na obraz Boga, a każdy z nas ma inne dary i talenty, inne zadania, inne słabości i swój krzyż (zob. Mt 10, 38: Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien) - każdy ma inną drogę do świętości. Jeśli wobec tego jakaś trudna sytuacja skłania nas do refleksji, nie jest ona po to, by ocenić bliźnich, ale by dla nas stała się wezwaniem do nawrócenia: "Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie." (Łk 13, 5)
Także historia Narodu Wybranego, zapisana na kartach Starego Testamentu, jest dla naszego nawrócenia: 
Stało się zaś to wszystko, by mogło posłużyć za przykład dla nas, iżbyśmy nie byli skłonni do złego, jak oni zła pragnęli. Nie szemrajcie, jak niektórzy z nich szemrali i zostali wytraceni przez dokonującego zagłady. (1 Kor 10, 1-6. 10-12)
Znowu: nie po to, by się porównywać i oceniać, jak dodaje św. Paweł: "Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł" (1 Kor 10, 12); ale po to byśmy poznali, jak Bóg działa w wydarzeniach; byśmy wiedzieli, że Bóg działa w historii. Że Bóg podejmuje wszelkie możliwe działania, by nas odnaleźć i przyprowadzić; że Bóg jest cierpliwy wobec nas i że czeka - nie biernie, jakby nas zostawił samotnymi, ale czeka bardzo aktywnie, jak ogrodnik z przypowieści:
„Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc.” (Łk 13, 1-9)
Pierwsze czytanie przypomina moment interwencji Boga: "Dosyć napatrzyłem się na udrękę ludu mego... znam dobrze jego uciemiężenie. Zstąpiłem, aby go wyrwać z jarzma i wyprowadzić..." (Wj 3, 1-8a. 13-15). To wydarzenie z historii Narodu Wybranego. Tak, i jest to tez coś więcej, bo "wszystko to ... spisane zostało ku pouczeniu nas, których dosięga kres czasów." (1 Kor 10, 11). Zostało spisane dla naszego nawrócenia! Bogu zależy na nas. (por. P 5, 7)

***
Zaproszenie do refleksji:
1. Ścieżka skrutacji tekstu Ewangelii na III Niedzielę Wielkiego Postu C
2. Ciekway artykuł J Wadowskiego: Nawrócenie