Kilka praktycznych uwag o Słowie Bożym w liturgii

Litery A, B i C w oznaczeniu roku liturgicznego wskazują na cykl czytań niedzielnych. Są trzy Ewangelie synoptyczne: Mateusza, Marka i Łukasza, i wokół nich osnute sa czytania ze Starego i Nowego Testamentu przeznaczone na niedziele czasu zwykłego. W roku A czytamy kolejne fragmenty Ewangelii wg św. Mateusza, w roku B rozważamy świadectwo św. Marka Ewangelisty, w roku C podążamy śladem tekstu wg św. Łukasza. Ewangelię Jana czyta się głównie (chociaż nie tylko) w czasie wielkanocnym.
Podobnie jak czytania niedzielne mają swój porządek - cykl trzyletni - tak samo czytania w dni powszednie: mamy rok I i rok II, przy czym pierwszy czytamy w lata nieparzyste (np. 2013, 2015, ...), drugi - parzyste (np. 2012, 2014, ...). 
Lekcjonarz - księga liturgiczna, w której zebrano czytania przeznaczone na kolejne dni roku liturgicznego (1). W ten sposób lektor podczas litrugii nie musi szukać odpowiedniej księgi i rozdziału - tekst jest przygotowany, przejrzysty, uzupełniony tak, by stanowił poprawną gramatycznie całość - co jest ważne szczególnie wtedy, gdy czytamy tylko fragment wiekszej całości, mowy lub proroctwa, i ważne jest, by zachować znaczenie słów mimo tego, że są  jakby wyjęte z kontekstu, bo czytamy tylko fragment. Np. takim dodanym słowem jest wezwanie "Bracia", które niekoniecznie znajduje się akurat w tym miejcu listu apostolskiego. Dodano je jednak jako wstęp i zachętę do słuchania - i jest to uzasadnione, bo Apostoł tak zaczął swój list lub tak w pewnym momencie zwrócił się do słuchaczy. 
Lekcjonarz to kilka tomów: jeden na Adwent, inny na Czas Wielkanocny, inny na Czas Zwykły, inny na święta i rozliczne okoliczności naszego życia (2)
__________
 
(1) W lewej kolumnie tej strony można znaleźć link do lekcjonarza online.
(2) Na naszej stronie jest tylko skrót informacji; pełne i wiarygodne informacje o lekcjonarzu na stronie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.